Důležitým nástrojem při komunikaci s médii je tisková zpráva. Někteří novináři jich denně obdrží i několik desítek, nakonec ale vydají jen jednu, nebo také žádnou. Jak zvýšit šanci, že si všimnou vašeho textu a v nejlepším případě jej také publikují? Není to nic těžkého, stačí se držet následujících pravidel.

Na co byste neměli zapomenout…

1. Výběr tématu

Tisková zpráva může sloužit jako upozornění na aktuální událost nebo jako prostředek vyjádření k určitému tématu. Může jít třeba o akci pro veřejnost nebo školení zaměstnanců, které v Česku nemá obdoby. Tématické pojetí vaší tiskové zprávy zásadně ovlivní, zda se jí budou novináři vůbec zabývat. Zpravidla novináře nezajímá, že je na trhu nový inovativní výrobek nebo jedinečná služba. Pro novináře je mnohem cennější tzv. „HLP“, tedy hluboký lidský příběh. Dejte svému výrobku zajímavý příběh, který zaujme a o kterém byste si sami chtěli přečíst v novinách. Přemýšlejte o své tiskové zprávě z opačné strany, z pozice čtenáře. Zeptejte se sami sebe, zda by vás tiskovka zaujala a donutila k přečtení. 

Také zvažte, zda je to pro dané téma ten nejvhodnější formát komunikace – tiskové zprávy neposílejte každý týden. 

2. Formát stránky

V hlavičce dokumentu specifikujte, o jaký typ sdělení se jedná. Dále napište datum, místo události a kontaktní údaje. Je totiž možné, že novináři vám budou chtít napsat nebo zavolat, aby si doplnili informace.

3. Začněte tím nejdůležitějším

Titulek může být kreativnější, především by ale měl být krátký, stručný a k tématu. Nemusíte jej mít nutně hned, je možné, že vás napadne až v průběhu psaní.

První odstavec musí obsahovat všechny důležité informace. Po jeho přečtení by měl každý vědět co se děje, kdy, kde, a kdo za tím stojí. Doplnit můžete také informaci, jak a proč to organizátor dělá.

4. Přidejte citaci

V dalších odstavcích zprávu dále rozvíjejte. Nezapomeňte přidat citaci (nebo dvě), která přináší nějakou hodnotnou informaci. Která z následujících vás spíše zaujme?

Jsem opravdu pyšný, jak naši zaměstnanci letošní den otevřených dveří připravili,“ řekl ředitel. Nebo: „Návštěvníci se podívají na několik stanovišť, kde si s našimi zaměstnanci vyzkouší výrobu perníčků od míchání těsta po balení do pytlíků.

5. Buďte struční

Zpráva by se v ideálním případě měla vejít zhruba na jednu A4. V posledním odstavci můžete uvést doplňující informace, které se týkají vašeho podniku nebo daného tématu.

Pamatujte, že tisková zpráva není kreativní slohová práce. Měla by být stručná a srozumitelná. Snažte se proto vynechat výrazy, kterým běžný člověk nerozumí. Zapomeňte také na slova jako unikátní, dechberoucí a jedinečný. A pokud je něco opravdu unikátní, tak vysvětlete proč.


Jak odhalit chyby…

6. Nespěchejte

Na psaní si ponechejte dostatek času. Neposílejte text, jakmile uděláte tečku za poslední větou. Místo toho si dejte na chvíli pauzu a vyčistěte si hlavu. Po nějaké době se k němu vraťte a přečtěte si jej ještě jednou.

7. Nebojte se poprosit o pomoc

Už jste zprávu četli tolikrát, že jste k vlastním chybám a překlepům slepí? Věřte, že se to děje i profesionálům. Není tedy ostuda, pokud někoho požádáte, aby ji po vás přečetl.

8. Změňte úhel pohledu

Nemáte-li nikoho, kdo by vám pomohl, zkuste použít následující taktiku: celý text si přečtěte po větách od konce. Získáte tím trochu jiný úhel pohledu, čímž se zvýší šance, že si případných překlepů všimnete.

Existuje mnoho dalších způsobů, jak po sobě články opravovat. Záleží jen na tom, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Máme hotovo. Komu to pošleme?          

9. Ne každý má zájem

Není vhodné posílat článek bezhlavě na každý email, který se vám dostane pod ruku. Neobtěžujte novináře něčím, co nesouvisí s oborem, o který se zajímají. Mohlo by se totiž stát, že váš příští email poletí rovnou do koše. 

10. Sbírejte kontakty

Vytvořte si seznam, v němž budete mít kontakty na všechna média a žurnalisty, kteří se zabývají vaším oborem, případně operují ve vašem regionu. Článek nejspíše neuvidí stovky tisíc lidí, dostane se ale k tržnímu segmentu, který vás zajímá.

Pozor! Při odesílání emailu vložte kontakty do skryté kopie.

11. Co napsat do emailu

Předmět by měl být poutavý, a zároveň krátký, aby se v seznamu doručené pošty objevoval celý – vypadá to potom lépe. Do těla vložte perex článku, který by měl novináře nalákat k přečtení celé zprávy. Nezapomeňte přiložit dokument s tiskovkou. 

12. Posílejte hotové práce

Pamatujte na to, že žurnalisté dostávají spousty emailů a na publikování zpráv mají málo času. Proto jistě ocení, když jim pošlete hotovou práci včetně kvalitních fotografií nebo videí.

Rozhodně ale nevkládejte velké soubory přímo do těla emailu. Raději je nahrajte na úložiště a do emailu vložte odkaz.

Autor: Tereza Matoušová